2,5 + 1,3 =3,8
0,7 + 0,2 =0,9
3,8 + 2,4 =6,2
5,6 + 4,1 =10
7,9 + 1,2 =9,1
0,45 + 0,55 =0
1,75 + 2,25 =4
6,3 + 3,7 =10
9,8 + 0,2 =10
4,9 + 5,1 =10
12,45 + 7,55 =20
23,8 + 16,4 =40,2
9,99 + 0,01 =10
3,141 + 2,718 =5,859
8,765 + 3,235 =12
45,67 + 32,89 =78,56
99,99 + 0,01 =100
21,5 + 13,75 =35,25
56,78 + 43,22 =100
89,9 + 10,1 =100
124,56 + 78,44 =203
367,98 + 432,02 =800
999,99 + 0,01 =100
12,345 + 67,89 =80,235
543,21 + 456,79 =1000
1000,1 + 999,9 =199,9
785,432 + 214,568 =1000
678,91 + 321,09 =1000
0,123 + 0,877 =0
1234,567 + 987,433 =2222
Լրացուցիչ աշխատանք
1․ Գրադարանի առաջին հատվածում կա 1240 գիրք, իսկ երկրորդ հատվածում՝ 865 գիրք։ Օրական գրադարանը երկու հատվածներից էլ 50-ական գիրք է տեղափոխում նոր բաժին։ Քանի՞ գրքով ավելի շատ կլինեն գրքերը առաջին հատվածում, քան երկրորդում 5 օր հետո։
Լուծում.`
50 . 5=250
1240-250=990
865-250=615
990-615=375
Պատ. 375
2․ Խանութում կար 120 տուփ շոկոլադ, 96 տուփ բլիթ և 135 տուփ կոնֆետ։ Առավոտյան վաճառվեց բլիթների կեսը, իսկ կոնֆետների 1/3-ը։ Քանի՞ տուփով ավելի շատ շոկոլադ է մնացել, քան բլիթ։
Լուծում.
96:2=48 (Բլիթ)
135/1 . 1/3=45 (Կոնֆետ)
120-48=72
Պատ.72
3․ Երկու վազորդներից մեկը առաջին օրը վազեց 4500 մ, իսկ երկրորդը՝ 3200 մ։ Երկրորդ օրը երկուսն էլ ավելացրին իրենց վազած ճանապարհի երկարությունը՝ առաջինը 15%-ով, երկրորդը 20%-ով։ Երկրորդ օրը քանի՞ մետրով ավելի է վազել առաջին վազորդը։
Լուծում.
4500 . 15/100=675
Պատ.`675
4․ Երկու թիմ մասնակցեց մաթեմատիկայի օլիմպիադային։ Առաջին թիմը հավաքեց 875 միավոր, իսկ երկրորդը՝ 739 միավոր։ Որքա՞ն է միավորների տարբերությունը։
լուծում.
875-739=140
պատ.140
5․ Երկու գնացքներ մեկ օրում տեղափոխում են 2750 և 1980 ուղևոր։ Հաջորդ օրն առաջին գնացքը 8%-ով ավելի ուղևոր է տեղափոխում, իսկ երկրորդը՝ 5%-ով ավելի։ Հաջորդ օրին ուղևորների տարբերությունը ինչքա՞ն կլինի։
լուծում.
2750 . 8:100=2200
1980 . 5:100=99
2750+2200=4950
1980+99=2079
4950-2079=2871
պատ.2871
6․ Ֆերմայի աշխատողները հավաքել են 1280 կգ խնձոր, իսկ հաջորդ օրը՝ 1450 կգ։ Առաջին օրը 250 կգ խնձոր տրվել է բարեգործության, իսկ երկրորդ օրը՝ 320 կգ։ Որքա՞ն է մնացած խնձորների քանակի տարբերությունը։
1280-250=1030
1450-320=1130
1130-1030=100
պատ.100