1. Ո՞րն է այն քառանիշ թիվը, որի տասնավորը 8 է, հազարավորը՝ 3, իսկ մյուս բոլոր թվանշանները 1 են:
Archives
26.09
Վարժ…77 Գրել նշված թվերի մոտակա տասնյակը, հարուրյակը, հազարյակը։
54791 | 54806 | 54820 | 54823 | 54838 | 54849 | 54858 | 54869
|
|
Տասնյակ
|
90 | 10 | 10, 30 | 20 | 40 | 50 | 60 | 70 |
Հարուրյակ
|
800 | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 | 900 | 900 |
Հազարյակ
|
5000 | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 |
Վարժ…79 Հաշվիր արտահայտության արժեքը։
Ա) 5.(532-483)=245
1)532-483=49
2)49.5=245
60.(4000-2676-1200):5=1488
1)4000-2676=1324
2)1324-1200=124
3) 60×124=7440
4)7440:5=1488
62.(4880:80-244:4)=0
1) 4880:80=61
2)244:4=61
3)61-61=0
4) 62.0=0
Բ) 4242-(3415-1280)= 2107
1) 3415-1280=2135
2) 4242-2135=2107
324216-(43015-1200):5=315853
- 43015-1200=41815
- 41815:5=8363
- 324216-8363=315853
215432-55x(42240:60-704)=215432
- 42240:60=704
- 704-704=0
- 55×0=0
- 215432-0=215432
17.05
1.Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Զատկի համար մայրիկը ներկեց 18 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեց մայրիկը, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 2-ով շատ էին դեղին ձվերից։
Լուծում 18-2=16 16÷2=8 8+2=10
Պատ․՝ 10 կարմիր, 8 դեղին
Բ․ Դավիթը մեկ պաղպաղակի և մեկ կոնֆետի համար վճարեց 320 դրամ։ Դավիթը ինչքա՞ն վճարեց կոնֆետի համար, եթե գիտենք, որ այն պաղպաղակից 20 դրամով թանկ էր։
Լուծում 320-20=300 300÷2=150 150+20=170
Պատ․՝ 170դրամ
2.Կռահի՛ր թիվը։
Ա․ Զույգ երկնիշ թիվ է, տասնավորը 3 է, և բազմապատիկ է 4-ին։
Պատ․՝ 36
Բ․ Պարունակում է 12 տասնյակ, կենտ է, փոքր է 122-ից։
Պատ․՝121
Գ․ Ամենամեծ զույգ քառանիշ թիվն է։
Պատ․՝9998
Դ․ Ամենափոքր կենտ եռանիշ թիվն է։
Պատ․՝101
3․ Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ ստանաս հավասարություն։
80 – (60 — 40 )։ 20 = 79
(80 – 60) + 40 : 20 = 22
80 : (40 – 20 )+ 20 = 24
80 : (40 – 20 + 20) = 2
4.
4057+658=4715
3500֊2481=1019
5402֊54=5348
7582+2410=9992
14875֊23423=1452
8000֊1400=6600
1400֊985=415
2557+4174=6731
5.05
Վարժ 1
Ա․ 8345>1457
37618 < 37646
736>730
Խնդիր 2
Ա․ 800 դրամով կարելի է գնել 4 մ գորվածք։ Այդ նուն գորվածքից 6 մ գնելու համար որքա՞ն պետք է վճարել։
Լուծում 800:4=200
6×200=1200
Պատ՝․ 1200 դրամ
Վարժ 3
Ա․ (28+322):7-126×0= 50-0=50
(314+562):876+126×1=1+126=127
4.05
4.
1.Հաշվի՛ր:
27×83=2241 38×76=2888
56 × 24=1324 26×44=1144
37×78=2886 63×36=2268
2. Կարինեի պապիկը 80 տարեկան է։ Կարինենիր պապիկից փոքր է 8 անգամ։ 3 տարի հետոԿարինեն քանի՞ տարեկան կլինի։
Լուծում՝
80÷8+3=10+3=13
Պատ՝ 13 տարեկան
3. Թագուհին 36 տարեկան է։ Նա արքայազնիցմեծ է 3 անգամ, իսկ արքայադուստրըեղբորից փոքր է 4 անգամ։ Քանի՞ տարեկան էարքայադուստրը։
Լուծում՝
36÷3=12
12÷4=3
Պատ՝ 3 տարեկան
4.Մանեն գրքի մի էջը կարդում է 4 րոպեում։Որքա՞ն ժամանակ է նրան հարկավոր գրքի 50 էջը կարդալու համար, եթե նա գրքի էջերըկարդում է նույն արագությամբ, յուրաքանչյուր10 էջից հետո կատարելով 40 րոպե ընդմիջում :
Լուծում՝
50×4=200
4×40=160
200+160=360ր = 15 ժամ
5.Մտապահած թվի կրկնապատիկինգումարեցին 6 և ստացան 90: Ո՞ր թիվն էինմտապահել:
(90-6)÷2=42
6.Ագարակում ձմռանը նախապատրաստվելիսձիերի համար գնեցին 76 տուկ խոտ: Տուկերըհամարակալեցին. ամեն մեկի վրափակցրեցին համապատասխան համարը: Քանի՞ անգամ օգտագործեցին 7 թվանշանը:
7, 17, 27, 37, 47, 57, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
Պատ՝ 14 անգամ
7. Քառակուսու պարագիծը 24 սմ է։ Որքա՞ն էայդ քառակուսու
կողմը։
Լեւծում՝
24÷4=6
Պատ՝ 6 սմ
8.Ուղղանկյան լայնությունը 5 սմ է, իսկերկարությունը 4 սմ-ով մեծ է լայնությունից։Գտնել ուղղանկյան պարագիծը։
Լուծում՝
5+4=9
5×2+9×2=10+18=28
Պատ՝ 28սմ
9. Հաշվի՛ր 15սմ և 11 սմ կողմերով ուղղանկյանպարագիծը:
15×2+11×2=30+22=52
10. Ուղղանկյան լայնությունը 8 սմ է, իսկերկարությունը 2 սմ-ով մեծ է լայնությունից։Գտնել ուղղանկյան պարագիծը:
8+2=10
8×2+10×2=16+20=36
14.03
1․ Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով․
312․235 =300.000+12.000+200+30+5
12․235 =12.000+200+30+5
12․005 =12.000+5
456․765 =4.000+50.000+6.000+700+60+5
6․705 =6.000+700+5
6․005 =6.000+5
2․Յուրաքանչյուր դրամանիշից քանի՞ հատ պետք է վերցնել՝ աղյուսակում նշված գումարը ստանալու համար:
Գումար | |||||||
53․450 | 5 | 3 | 4 | 1 | |||
26․560 | 2 | 6 | 1 | 1 | 1 | ||
78․370 | 7 | 8 | 1 | 1 | 1 | 2 | |
12․780 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 | |
45․600 | 4 | 5 | 1 | 1 | |||
5․410 | 5 | 2 | 1 |
- Խնդիրներ
ա) Մայրիկըգնեց6 կգ կաղամբ, որի 1 կգ-ն արժե 200 դրամ,
և 4 կգ գազար, որի 1կգն արժե 300 դրամ: Նա վաճառողին տվեց մեկ5000 դրամանոց
թղթադրամ:
Որքա՞ն դրամն պետք է վերադարձնի վաճառողը նրան:
Լուծում
6.200=1200
4.300=1200
1200+1200=2400
5000-2400=2600
Պատասխան՝2600 դրամ
բ)Սոնան գնեց 6 լիտր կաթ, որի 1 լիտրն արժե400 դրամ, և 10 ձու, որի 1 հատն արժե 50 դրամ: Նա վաճառողին տվեց 10.000 դրամանոց մեկ թղթադրամ: Որքա՞ն դրամպետք է վերադարձնի վաճառողը նրան:
Լուծում
6.400=2400
10.50=500
2400+500=2900
10.000-2900=7.100
Պատ.՝ 7.100 դրամ
4․ Համեմատի՛ր․
4500 – 900 | > | 4500 – 1900 |
3600 – 2700 | = | 4600 – 3700 |
4236 – 3125 | < | 2897– 1548 |
2300 + 1600 | = | 1300 + 2600 |
4251 + 3438 | = | 4438 + 3251 |
1832 + 3143 | < | 2546 + 3253 |
34281 | > | 34260 |
58424 | < | 58500 |
12698 | > | 12598 |
5․Տրված թվանշաններով կազմի՛ր հնգանիշ թվեր․
85910, 50189, 89510, 90851, 81059, 10985, 19850, 59810, 15890, 91850, 81590, 58190, 89150, 98501, 89105, 10895, 89051, 85091, 18509, 58901, 51809, 15809, 15980, 59081, 90158, 90185, 80591, 89510:
8, 0, 5, 9, 1
6․Լուծի՛ր խնդիրները․
ա/ Դանիելն ուներ 3400 դրամ, նա 400 դրամով մատիտներ գնեց, իսկ 1000 դրամով՝ ջրաներկ: Որքա՞ն գումար մնաց Դանիելի մոտ:
Լուծում
3400-400-1000=2000
Պատ․՝ 2000 դրամ
բ/ Մարկն ուներ 1 հատ 5000 դրամանոց, 2 հատ 500 դրամանոց և 4 հատ 50 դրամանոց: Ընդամենը որքա՞ն գումար ուներ Մարկը:
Լուծում՝
5000+500.2+50.4=5000+1000+200=6200
Պատասխան՝ 6200 դրամ
Մաթեմատիկա 10.01.2022թ.
10.01.2021.
Վարժություն..245
6.4.2=4.2=8.6=48
3.5.6=3.5=15.6=90
7.5.2=5.2=10.7=70
9.2.3=2.3=6.9=54
8.3.2.10=2.10=20.3=60.8=480
5.5.2.7= 5.2=10.5=50.7=350
8.2.4.10=4.10=40.2=80
4.3.3.10=3.10=30.3=90
Խնդդիր
1 կգ լոլիկը-80դրամ
1 կգ վարունգը-60դրամ
______________________
5 կգ լոլիկ, 3 կգ վարունգ?
Լուծում ՝
1)400դրամ լոլիկ
2)180դրամ վարունգ
3)400+180=580
4)600-580=20
5)600>580
Պատասխան՝.
Խնդիր
Լուծում
4.100=400
6.80=480
1000-480=520
Պատախան 520 դրամ
3.12.2021
- լուծում՝
3.7=21 7.3=21
- 3. լուծում՝
110+112+114=336
- 29.09
2+9+0+9=20
Ընտրովի մաթեմատիկա
1Էրիկը համարակալված գնդիկներն այնպես բաժանեց երկու խմբի, որ յուրաքանչյուր խմբի գնդիկների վրա գրված թվերի գումարը նույնը ստացվեց: Ի՞նչ թիվ ստացվեց:
Լուծում ՝
1.Եթե այն գնդիկը, որի վրա գրված է 6 պտտենք գլխի վայր կստանանք 9, արդյունքում ունենան 2 9-ով գնդիկ և հյուրաքանչյուր խմբի գնդիկների վրա գրված թվերի գումարը կստացվի 24: Ընդանուր թվերի գումարը 45-է , իսկ 45 -ը 2 չի բաժանվում ։
- Ինքդ հորինի՛ր նմանատիպ խնդիր:
Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել 3 կարտոֆիլ և 2 բանան գնելու համար եթե կարտոֆիլը առժի 200դմ իսկ բանանը 100 դմ։
Լուծում՝3.200=600 2.100=200 600+200=800
Պատասխան 800 դմ