04.04.2022թ․
Խնդիր 361
Ա․ Աշոտի մտապահած երեք թվերի գումարը 777 է։ Առաջին թիվը 189 է, երկրորդը 17-ով մեծ է առաջինից։ Ո՞րն է երորդ թիվը։
Լուծում 189+17=206
777-206=571
Պատ 571 թիվը
Արմենի մտապահած երեք թվերից առաջինը 77 է։ Եկրորդը 17-ով փոքր է առաջինից։ Երկրորդը 2 անգամ մեծ է եկրորդից։ Որքա՞ն է այդ թվերի գումարը։
Լուծում 77-17=60
2×60=120
77+60+120=257
Պատ 257 թիվ
Վարժ 368
Գրի՝ր 3 այնպիսի թվերի գումար, որոնց
Առաջին թիվը 125 է, իսկ յուրաքանչյուր հաջորդ թիվը 6-ով
Մեծ է նախորդից։
Լուծում 125+6=131
131+6=137
125+131+137=393
Պատ 393
Առաջին թիվը 140 է, իսկ յուրաքանչյուր հաջորդ թիվը 8-ով փքր է նախորդից։
Լուծում 140+8=148
148+8=156
140+148+156=444
Պատ 444 թիվ